Once a baby starts to eat solids (“solids” refers to baby food and cereal, not actual table food) the cost of food deserve to start to affect your monthly grocery store bill.

You are watching: How much does a jar of baby food cost

Usually, this takes place between four to 6 months old, and babies will begin eating basic rice cereal and then will progression to a mix of infant food and also cereal; eventually, they will have the ability to eat all baby food and also will no much longer need formula or cereal. This shift usually takes ar when they are in between 12 to 15 month old. Describe our chart listed below to check out what her baby deserve to eat at your age.


*
“Carrot baby food” (CC BY-SA 2.0) by  Ross Catrow

How lot is the expense of infant food?

On average, infant food is going to price the typical family all over from $45 to as lot as $115 per month as soon as using hard foods.

A box of Gerber child Cereal , for example, will certainly cost around $3 because that a 16-ounce box. This box have the right to last approximately a month in ~ first, however it will progressively only last around once per week as your kid grows.

Gerber baby food, such as pureed bananas, apples, eco-friendly beans, peas, etc., normally come in two-packs and will cost between $1-$1.50 per pack. Youngsters 6 month – 12 months will typically consume 2-4 containers of baby food every day. (An example would it is in a fruit for breakfast, a vegetable for lunch, and also one of every at dinner.) with this in mind, you will certainly spend in between $37.50-$75 every month on baby food.

Companies, such as Gerber, make countless kinds of healthy snacks because that babies such together fruit puffs or fruit melts. These assist the baby learn exactly how to consume heavy food in their mouths there is no choking. Snacks prefer these have the right to cost $2-$4 and will last about a week or two.

For the very first year, baby formula have the right to run almost everywhere from $45 come $100 per month depending upon the brand that is purchased. See: “How much does infant formula cost?” There room two species of formula: powder and also liquid.

Mint.com broke down the costs of purchase it in ~ the store and also making the food on your own. Store-bought necessary food would certainly cost around $0.69 per serving while making it organically can expense $0.38.

BrandPrice Range
Beech-Nut Organic infant Food$1.50 per jar
Ellas Kitchen baby Food$1.50 to $2 per pouch
Gerber infant Food$1 come $1.50 per jar
Goya baby Food$1 per 4-ounce jar
Heinz baby Food$4 to $6 every packet
Holle infant Food$10 come $14 because that 250g
Nestle baby Food$4 to $6 every 14 ounces
Sprout Organic infant Food$10 per 5 pack

Common baby food flavors

Apple and also banana

Apple and also blueberry

Apple and also cherry

Apple and also chicken

Apple, pear and also banana

Apples

Apricot

Banana and mixed berry

Banana and strawberry

Bananas

Beef and beef broth

Chicken and also chicken broth

Chicken rice

Chicken, vegetables and stars

Corn and sweet potato

Green beans

Macaroni and also beef

Mango

Mixed vegetables

Oatmeal, pear and also cinnamon

Peaches

Pear and blueberry

Pear and also pineapple

Pear and raspberry

Pears

Squash

Seet carrots

Sweet corn

Sweet peas

Sweet potatoes

Turkey and also turkey broth

Turkey rice dinner

What space the extra costs?

If you select to buy only organic food, plan on spending between $20 and $40 extra per month. One seasoned of organic baby food can cost upwards the $1 come $2 every jar.

Some babies need specific varieties of foods items as a result of allergies. Soybean beans products, for example, have the right to be rather a bit an ext expensive.

If you want to do your own baby food, there are baby food makers on the market that cost anywhere native $60 to $150+.

Introducing solid foods to infant chart

*

How deserve to I save money?

Almost all stores, such as Meijer, have their infant food on sale every few weeks. The is finest to share up on infant food as soon as it is in ~ its cheapest. This could save you about $10 per month.

Some people choose to make their very own baby food by pureeing new fruits and also vegetables. This may be much less expensive, but it is additionally much much more work. The storing and also preserving the the food is the hardest part.

Consider buying keep brand baby food fairly than the surname brand. Be sure to compare the ingredients as you’ll find that plenty of of the keep brands are highly comparable.

A usual question virtual is: Can you buy baby formula with food stamps? The price is yes. SNAP permits you to buy formula, cereals, juice and also baby food.

Look for infant food coupons. This coupons deserve to be uncovered in the local newspaper or via a an easy search online.

See more: When Was Walking On Sunshine Released, Walking On Sunshine (Katrina And The Waves Song)

Advertising Disclosure: This content may encompass referral links. Please check out our disclosure policy for an ext info.